Szukasz uczciwego finansowania pozabankowego bez przedpłat? Pożyczka od prywatnego inwestora – Sprawdź!
ZOBACZ najnowsze ogłoszenia prywatnych inwestorów
Pożyczka od osoby prywatnej
Pożyczka prywatna to nowa forma zaciągania zobowiązań dla osób, które znalazły się w tarapatach finansowych. Jest to o tyle korzystne, że takiej pożyczki może udzielić praktycznie każdy, a zrealizowanie transakcji nie wymaga pośredników. Pozwala to na uniknięcie dodatkowych kosztów, ponieważ pomijamy bank lub na przykład firmę pożyczkową. Często osoby zadłużone szukają takich prywatnych pożyczkodawców wśród rodziny i znajomych. Taka osoba prawdopodobnie będzie bardziej wyrozumiała i nie obciąży nas dużymi kosztami. Nie zawsz jednak mamy w swoim gronie taką osobę. Wtedy niestety musimy zwrócić się do firmy. Czym osoby prywatne różnią się od banków i pozabankowych instytucji pożyckowych? Nie obowiązują tak ścisłe regulacje i więcej osób ma szanse otrzymać takową pożyczkę.
Tego typu umowy pożyczkowe zostały uregulowane prawnie, w przepisach kodeksu cywilnego. Tym samym mamy możliwość dokonania transakcji pożyczkowej na dowolną kwotę. Nie ogranicza nas żaden limit. Natomiast jeśli kwota przekracza 1000 zł, to jesteśmy zobligowani do zawarcia umowy pisemnej.
Dla kogo korzystne są pożyczki prywatne?
Plusem jest to, ze o taką pożyczkę może się ubiegać każdy. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i firma.
Taka forma uzyskania dodatkowych środków jest korzystna dla osób, które:
- mają już niespłacone zobowiązania finansowe i tym razem bank lub parabank odmówił im udzielenia pożyczki
- mają złą historię kredytową, widnieją na liście dłużników w krajowych rejestrach
- nie posiadają udokumentowanego, stałego dochodu
- poszukują formy konsolidacji swoich zobowiązań
- potrzebują gotówki natychmiast, od ręki
Świadczenia udziela prywatny inwestor
Warunki umowy i regulacje ustalane są indywidualnie pomiędzy pożyczkobiorcą, a prywatnym inwestorem. Nie istnieją więc żadne narzucone z góry standardy, jak to ma miejsce w przypadku komercyjnych instytucji. Możliwe jest więc ustalenie jak najbardziej korzystnych warunków nie tylko dla inwestora, ale przede wszystkim dla pożyczkobiorcy. Prywatny inwestor jest również dużo bardziej skłonny do negocjacji w przypadku opóźnienia spłaty – nie podejmuje natychmiast tak radykalnych kroków prawnych jak bank lub inna instytucja finansowa.
Jak prawidłowo napisać umowę pożyczki od prywatnego inwestora?
Przystępując do podpisania umowy o pożyczkę prywatną, należy zwrócić uwagę na to, czy na umowie znajdują się informacje takie jak:
- Data podpisania umowy,
- Miejsce podpisania umowy,
- Kwota zaciągniętej pożyczki,
- Kwota oraz termin spłaty zadłużenia,
- Wysokość i ilość rat,
- Sposób postępowania w przypadku braku spłaty zadłużenia w wyznaczonym terminie,
- Warunki wypowiedzenia umowy,
- Podpisy każdej ze stron zawarcia umowy.
Warto również zwrócić uwagę na to, że umowa powinna zostać sporządzona w 2 identycznych egzemplarzach – dla każdej ze stron.